sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop  

ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop  

İlim sevdalısı olmak


Bu makale 2019-01-15 09:50:56 eklenmiş ve 1600 kez görüntülenmiştir.
NİHAT ÇİÇEK

İmam-ı Şafiî, Şeybân-i Râî'nin önünde diz çöker ilim öğrenirmiş. "Bir çöl adamından da ilim öğrenilir mi?" dediklerinde, "Bu zât bizim bilmediklerimizi biliyor" diye cevap verirmiş.

Bir bilgine, "İlmin yaşı var mıdır? Ne zamana kadar ilim öğrenmelidir?" diye sorulduğunda oldukça önemli şu cevabı vermiş: "Ömrün oldukça." Diğer bir âlime, "Hangi yaşta ilim öğrenmek güzeldir?" sorusuna verdiği cevap da "İnsan yaşadığı müddetçe" şeklinde.

İlmin tadını alanlar için hayatta en leziz yemekten daha leziz birşey varsa o da ilimdir. Kendini ilme kaptıranların zaman zaman yeme içmeyi unutmalarının sebebi de bu olsa gerek.

İlim aşkıyla yanıp kavrulmak onun tadını almaya bağlı. Gelişmiş ülkelere göre çok az okuyan, okumaktan kaçan bir toplum oluşumuz, ilim yarışında önde olan ülkeleri niçin yakalayamadığımızı da açıkça göstermiyor mu?

İlmi sevmek ve sevdirmek, özendirmek lâzım. Maddî ve manevî kalkınmanın temelinde ilim olduğunu bilen herkesin bu hususta kafa patlatması gerekiyor.

Her neyse. Biz geçtiğimiz Cumartesi müstesnâ bir ilim meclisindeydik. Özetle İbni Meymun'un çağımızda takipçisi Amerika'da çalışmalarını 1970'li yıllara kadar sürdüren Prof. Şikraus'un tezi bir ve ikinci nesillerce de devam ettirilmiş, bu anlayışa göre Batı medeniyeti kendine rakip olarak İslâmı seçmişti.

Bu durumda Müslümanlara düşen de bütün çağları kucaklayan, ebedî risalet, ezelî hikmet ve evrensel adaleti içinde bulunduran İslâm medeniyetini ortaya koymaktan ibaretti. Geçmişte Batı İslâm medeniyetinden çok şeyler almıştı. Aristo'yu bile İslâm âlimlerinin tercümeleriyle tanımıştı. Ezelî hikmet gereği İslâm âlimleri, "Hikmet Müslümanın kaybolmuş malıdır. Onu nerede bulursa alır" anlayışıyla nerede faydalı, güzel bir şey varsa onu almakta tereddüt etmemişlerdi.

Aşırılıklardan uzak bir dengeyi, itidali getiren evrensel adalete, İslâm medeniyetine dünyanın ne kadar ihtiyacı var. Medeniyetimizi ne kadar tanır ve tanıtırsak o ölçüde görevimizi yapmış olacağız.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
seks shop   seks shop   seks shop   seks shop   seks shop   seks shop   seks shop  
Arşiv Arama
- -
Anket
MEVCUT BELEDİYE BAŞKANLARINDAN MEMNUNMUSUNUZ ?
HAYIR
EVET
KARARSIZIM
63 Ajans
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
HABERLER
Canlı Tv
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
maltepe escort

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye